Saklama

Şantiyede paneller, çoğu zaman montajdan önce bir süre depolanır. Depolama aşağıdaki önlemler alınarak yapılmalıdır.

Paketler, 2 mt ara ile min 20cm yüksekliğinde ahşap takozlar üzerine yerleştirilmelidir. Paketlerin arasındaki EPS takozlar burada da kullanılmalı, üst üste gelen takozların aynı hizada olmasına özen gösterilmelidir

Paketler 2 paket üst üste alanda istiflenmelidir.

Yağmur suyunun paketlerin üzerinde birikmesini ve içeri girmesini engellemek için eğimli bir şekilde istiflenmelidir.

Stoklar kapalı bir yerde korunmayacaksa üzeri su geçirmez bir örtü ile havuz oluşturmayacak şekilde kapatılmalıdır. Ama aynı zamanda örtü ile levhalar arasında hava sirkülasyonu için boş bir alan kalmasına dikkat edilmelidir. Stokların alınan önlemlere rağmen nem ya da su alıp almadığı kontrol edilmelidir.

Panellerin, çalınmaya ve çarpmaya karşı güvenli bir alanda stoklanmasına ve geçiş yollarının üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

 

 

Montaja hemen başlanmayacak ise stok alanında gölge de veya kapalı bır alanda saklanması gerekmektedir. Aksi takdirde güneşin etkisiyle metalin üzerine yapışır ve boyalı yüzeye çıkarmaya çalışma esnasında zarar vericektir.

Montaj öncesinde ve sonrasında, panellere toprak, kireç, harç, gübre, asit, tuz ve alkali gibi korozyona yol açabilecek maddelerin temas etmesi engellenmelidir.Malzemenin üzerinde çizik oluşturacak işlemlerden sakınılmalıdır.