Paketleme ve Nakliye

Sandviç Panelin ömrünü korumak için, paketleme, nakliye, indirme, saklama ve taşınması esnasında ürünlerin zarar görmemesi gerekmektedir. Üretim esnasında polietilen film ile metal yüzeyler çizilmeye karşı koruma altına alınmaktadır. Fakat nakliye ve indirme süreçleri için paketleme esnasında ilave önlemler alınmalıdır. Sandviç Panel ürünlerinin paketlemesi ürün tipi, izolasyon cinsi, izolasyon kalınlığı ve nakliye için seçilen araç tipine istinaden değişiklik göstermektedir. Paket içindeki panel sayısı aynı zamanda panelin taşıma mukavemeti ve paneli indirecek, kaldıracak ekipmanların taşıma limitlerine

Sandviç Panel paketleri birbirinden EPS (Ekspande Polistiren) takozlar ile ayrılır. Bu takozlar forklift çatalı veya vinç kayışının paketlerin arasına girebilmesi için mesafe sağlar ve panellerin birbirine sert temasını engeller. Arac yan kapakları ile panel paketlerinin arasına, sürtünmeyi ve devrilmeyi önlemek amacı ile tekrar EPS takoz veya hava yastığı konulmaktadır.

Metapanel yükleme alanında vinç veya forklift kullanarak yükleme yapabilmektedir. Sevkiyat için gelecek araçların yandan yükleme için tüm yan dikmeleri sökülebilmelidir. İç piyasa yüklemelerinde araç tentesiz ve açık kasa olmalıdır. Yan ve arka kapakları yükleme sonrasında mutlaka kapatılmalıdır. Araçlarda min 10 adet spanzet olması gerekmektedir. Spanzetlerin panel kenarlarına ve birleşim yerlerine zarar vermemesi için 15-20 cm genişiliğinde plastik veya ahşap köşebent kullanılmaktadır. Standart paketlemenin dışında müşteri talebi doğrultusunda vinç veya forklift darbelerine karşı alt paketin altına ahşap palet konulabilmektedir.

 

 

Sevkiyatı yapacak olan aracın kasa boyu mutlaka panel boyuna uygun seçilmelidir. Panellerin kasadan taşarak sevki esnasındaki riskler müşteriye aittir. Aracın sevkiyat esnasında yolun durumu da hesaba katılarak hızını 70-80 km’nin üzerine çıkarmaması tavsiye edilir. Her 100 km’de spanzetler ve paketler kontrol edilmeli, fakat kaymasını önlemek adına spanzetler gereğinden fazla sıkılmamalıdır.

Aksesuar paketleri sandviç panel ile beraber aynı araca yüklenebilmektedir. Ancak birbirinden ayrışmalı ve birbirlerine zarar vermesi önlenmelidir.